МУЗЕЇ

Народний музей Хліба

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ МУЗЕЮ


Музей Хліба у Білопіллі - це жива історія. І як у сиву давнину, так і тепер ми низько вклоняємося хлібу і працьовитим трударям, які зростили його, бо в ньому джерела всіх наших досягнень.
Був у селі вітряк, побудований жителем села Білопілля Ф.А.Білошкапом в 1910 році з елементів вітряка XVIII ст. 1986 року за ініціативи секретаря райкому партії Дубенкова Г.О. вітряк було реконструйовано, добудовано хату, клуню, впорядковано території.
Першим директором музейного комплексу під відкритим небом  стала А.Л.Бойко, вчителька  місцевої школи. Спочатку музеєм опікувалось місцеве сільськогосподарське підприємство, а з 1996 року Білопільський музей хліба носить почесне звання «Народний» і знаходиться на державному утримані.  У музеї нараховується понад 500 різноманітних експонатів старовини.
 Екскурсійними об'єктами музею стали вітряк, добудовані клуня і хата.


На подвір'ї, з якого починається екскурсія, експонується сільськогоспо-дарський реманент давнини, розкривається історія кожного із них.

Вітряк
 «Вітряк» — архітектурний пам'ятник XVIII ст. Його п'ятнадцятиметрову горду поставу, в обіймах білокорих беріз видно далеко за селом. Для відвідувачів це найцікавіший об'єкт.
На першому і другому ярусах вітряка розташована експозиція, яка знайомить відвідувачів з історією хліба з найдавніших часів і до наших днів. Тут можна дізнатися, як виник хліб, хто був першим пекарем та побачити снопики жита, пшениці, ячменю, проса, гречки, гороху, а у скляних баночках відмолочені від снопиків зернята.
В експозиції представлені: блокадний хліб Ленінграду; хліб 1932-33 років; захоплює хліб, що випечений для космонавтів. Він має незвичний вигляд - у целофановому пакеті десять буханців по 4-5 грамів кожен. Такий хліб зберігається свіжим протягом шести місяців.

Клуня
В експозиції клуні широко представлені знаряддя праці хлібороба, вони детально розповідають про життя і побут східних селян. Тут багато можна дізнатися про святе із святих - знаряддя праці хліборобства, землеробства давніх часів, побачити домашній реманет селянина-хлібороба.

Хата
Наступний експозиційний об'єкт: українська хата - це колиска нашого народу. Гене-тичне коріння якої сягає в глибину віків. В ній знайшли яскравий вияв спадковість традицій, естетичні засади, доцільність і соціальна зумовленість. Хату можна вважати своєрідною карткою України.
Музейна хатина відтворює селянський побут ХVІІІ-ХІХ століть, традиційними елементи її інтер'єру є: вариста піч, красний кут, жердина для одягу, стіл, лави, ліжко, колиска для дитини, мисник.





Криниця
Почесне місце в садибі займає і криниця, до неї в селі сходились всі стежки, тут можна було почути усі новини та чутки.
Тин
Без огорожі, хвіртки не можна уявити селянського обійстя. Про них складено багато пісень. За давніми народними повір'ями огорожа оберігає від нечистої сили.

За чверть століття музей відвідали тисячі людей з України та численні закордонні делегації (із Росії, Білорусії, Молдови, Польщі, Чехії, Болгарії, В'єтнаму, Камбоджі, Монголії, Нідерландів та інших країн).

Народний Музей Хліба в с. Білопіллі - це неповторний дарунок минулого. Це пам'ять про наших пращурів, це історія рідної землі, це велика любов до України. Тут людина збагачується духовно, отримує задоволення від почутого та побаченого, а своїми спогадами буде знов і знов повертатися сюди у неповторний чарівний куточок на Подільській землі, щоб доторкнутися до святого святих - Хліба.

Шлях сполучення: від м.Козятина до с. Білопілля -автомобільне шосе.
вид транспорту - автобус, маршрутне таксі.


Адреса музею:  22120, село Білопілля
                            Козятинського району
                            Вінницької області
Директор:   Гуменюк Анастасія Петрівна







Народний музей М.С.Грушевського

   Село Сестринівка Козятинського району стало колискою великого вченого-історика, громадсько-політичного діяча Михайла Сергійовича Грушевського. Адже саме тут бере свій початок родове коріння першого Президента Української Народної республіки.
   У 2006 році на місці будинку, де проживав вельми поважний і шанований усіма місцевими і довколишніми прихожанами священник Захарій Іванович Оппоков (дід Грушевського) і куди часто навідувався Михайло, відкрито музей.
      Матеріали музейної експозиції висвітлюють головні аспекти життєвого і творчого шляху М.С.Грушевського, його родинні корені (а саме родовід великої і благородної родини Оппокових). Висвітлено роль діда Захарія, священника Покровської церкви с.Сестринівка, у становленні світогляду молодого Грушевського.
       Надзвичайну цінність складають залікова книжка за 1893 рік студента богословського факультету Львівського університету Івана Березовського з власноручним підписом М.Грушевського. Центральне місце в експозиції музею відведено матеріалам про період життя М.Грушевського як політика, що очолював з березня 1917 року по квітень 1918 рік Центральну Раду УНР.
         Наукова спадщина, архівні документи, листи, газетні публікації, вміені в експозиції, документально засвідчують геніальність Михайла Грушевського, людини енциклопедичних знань, організатора українського наукового життя, провідного історичного діяча у всеукраїнському і світовому вимірі.

                                   Адреса музею: 24140 с.Сестринівка
                                                             Козятинського району
                                                             Вінницької області
                                   Директор:   Левчук Людмила Геннадіївна                                                       
........                     


Комментариев нет:

Отправить комментарий